AKUPUNKTUr

Uzm. Dr. Muhsine Zeynep Yavuz

"Akupunkturun 4000 yıllık, modern tıp tarafından da kabul görmüş, mucizevi tedavi yöntemi ile siz de tanışmak ister misiniz?"

Akupunktura Dair Herşey

Akupunktur nedİr?

Akupunktur, kelime anlamı olarak latince acus ve puncture ( iğne batırmak) sözcüklerinden türemiştir. Yaklaşık 4000 yıl önce , çinlilerin kullandığı geleneksel bir tedavi yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Vücuda batırılan ince iğneler sayesinde vücutta bulunan enerji noktaları ve kanalları uyarılarak, bozulmuş olan enerji dengesinin tekrar düzenlenmesi hedeflenir. Akupunktur felsefesinde organlar hastlanmadan ve  patofizyolojik problemler ortaya çıkmadan önce vücudun enerji dengesinin bozulduğuna inanılır. Akupunktur sayesinde dengenin tekrar kurularak vücudun kendini iyileştirebilme özelliğinin tekrar başlatılması hedeflenir.

Akupunktur ile tedavi yönteminin en güzel noktalarından bir tanesi de her hastanın birebir, kendine özgü olarak ele alınarak değerlendirilmesi ve tedavi edilmesidir. Tabiki hastalıkların tedavisinde özellikle uygulama yapılması istenen bazı noktalar vardır, ama tedaviyi şekillendiren hastanın bütünsel problemleridir. 

akupunktur

Akupunktur nasıl etkİ eder?

Binlerce yıldır devam eden ve geleneksel bir tedavi yöntemi olarak kabul edilen akupunkturun etkinliği , yapılan bilimsel araştırmalardan sonra günümüz modern tıbbı tarafından da kabul edilmiştir.

Yapılan araştırmalar sonrasında akupunktur tedavisinin direk santral sinir sitemini yani beynimizi etkilediği gösterilmiştir. Akupunktur noktalarının uyarılması ile ağrı duyusunu azaltan ve rahatlatan GABA, endorfin ve serotonin gibi maddelerin düzeyinde artış gözlemlenmiş. Beynin kimyasal ileti sisteminde pozitif etkileri kanıtlanmıştır. 

Akupunktur etkilerini limbik sistem, hipofiz ve hipotalamus üzerinden gösterir. Limbik sistem vücudumuzda öğrenmeden duygusal durum değişimlerine, yeme içmeden bağımlığa kadar birçok işleyişle yakından ilgilidir. Böylece akupunkturun bağımlılık tedavisinde, zayıflamada, depresyon tedavisinde ve konsatrasyon üzerinde neden bu denli etkili olduğu konusunda bize fikir vermektedir.

Akupunkturda seans sıklığı ve seans sayısı nedİr?

 

Akupunkturda seans sıklığı hastanın problemine, problemin şiddetine göre değişmektedir. Bazı tedavilerde hasta hergün, bazılarında gün aşırı ve bazı tedavilerde de haftada iki defa uygulanmaktadır. Seans sayısı yine hastadan hastaya ve probleme göre değişmektedir. Seans süresi ortalama 20-30 dk kadardır.

Hastaya tedavi uygulandıktan sonra, seans bitene kadar hastanın sessiz ve loş bir odada dinlenmesi istenmektedir.

Akupunktur ne İşe yarar, Akupunkturun faydaları nelerdİr?

Akupunktur enerji dengesini düzenleyerek, vücudumuzda bazen farkına bile varmadığımız birçok problemi düzeltir. Hastalar genelde akupunktur tedavisi sonrası bu problemler ortadan kalkınca farkı daha iyi anlarlar. 

Akupunkturun faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ağrının şiddetini ve sıklığını azaltır
  • Barsakların çalışmasına yardımcı olur
  • Daha rahat ve verimli bir uykuya yardımcı olur, uykuya dalmayı kolaylaştırır 
  • Ödemi azaltır
  • Psikolojik ve zihinsel rahatlama sağlar
  • Endişe ve korkuları azaltır
  • Sakinleşmeyi sağlar
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Daha enerjik ve zinde olmayı sağlar, uyku-uyuşukluk halini azaltır.

Akupunktur Hangİ Hastalıkların Tedavİsİnde Kullanılır?

Akupunktur ile modern hayatımızda bir çok hastalığın tedavisi yapılabilmektedir. Dünyada önemli bir sağlık kuruluşu olan Dünya Sağlık Örgütü de akupunktur ile tedavi edilebilen 40 hastalık belirlemiş olup bunların akupunktur ile tedavisinin yapılmasını desteklemektedir. Türkiye’de de bilinirliği artan akupunktur tedavisinin kullanıldığı hastalıklar şöyledir;

– başağrısı ve migren 

– tüp bebek tedavilerinde destek 

– insomnia (uykusuzluk-uyuyamama)

– Prementrüal sendrom 

– adet sancıları

– deprseyon

– allerjiler 

– kabızlık

– irritabl barsak sendromu

– fibromiyalji

– kas ağrıları (bel, boyun, kol ve bacak ağrıları)

-sigara-alkol bağımlılığı

Bunların yanında her nekadar hastalık olmasa da birçok hastalığın temelinde yatan şişmanlık ve obezite tedavisinde de sıklıkla akupunkturdan faydalanılır.

Akupunkturla zayıflama

Akupunkturun en fazla kullanıldığı yerlerden biri yeme bozukluğu veya yeme bağımlılığı tedavisidir. Akupunkturun zayıflama üzerindeki etkisi kanıtlandıkça ve akupunktur yardımıyla zayıflayan kişi sayısı arttıkça, Akupunkturla zayıflamak için kliniğimize başvuran kişi sayısı da artmaktadır.

Popüler kültürle birlikte insanların belli bir beden ölçüsüne sahip olma isteği de artmaktadır. Fakat görüntüden ziyade aşırı kiloların vücudumuzda ne gibi problemlere neden olabileceğini düşünmek ve bu problemlerle karşılaşmadan önce sağlıklı bir yaşamı seçmek için zayıflamak gerekmektedir. Zayıflamak amacıyla insanlar birçok yardımcı yöntem kullanmaktadır. Amaç ince olmaknın yanında sağlıklı olmak da olduğu için, zayıflamak amacıyla kullanılabilecek en ideal yöntemlerden biri akupunkturdur.

Akupunktur ile açlık hissi azalır

Akupunktur ile iştah kontrol altına alınır ve fazla yeme isteği azalır. Akupunkturun etkisi, iştahı azaltan leptin hormonunu artırarak ve iştahı artıran ghrelin hormonunu azaltarak ortaya çıkar. Böylelikle akupunkturla zayıflamada açlık ve gece yeme krizleri olmadan, aburcubur-şekerli gıdalara istek artmadan daha kolay kilo verebilirsiniz. Ayrıca bahsettiğimiz ghrelin hormonunun azalması ve leptin hormonunun artması ile yediklerimiz daha az yağa dönüşür ve metabolizmamız hızlanır.

Akupunktur sindirim sisteminizi düzenler

Akupunkturla zayıflama tedavisinde en dikkat ettiğimiz bölgelerden biri sindirim sistemidir. Diyet sırasında barsakların düzenli çalışması, açlık anında midede yanma ve ekşime problemlerinin olmamasını isteriz. Bunun içinde tedavi uygularken kişinin sindirim sistemine özel tedavi uygulayarak, bu dönemi en rahat şekilde geçirmesi sağlanır. Aynı zamanda zayıflama sırasında yağlardan açığa çıkan toksinlerin temizlenmesinde ve yağların parçalanmasında anahtar rol oynayan karaciğerin fonksiyonlarını da yerine getirebilmesi akupunkturla zayıflamada önemlidir. Bu nedenle karaciğere yönelik de tedavi uygulanır. Ayrıca iyi çalışan bir barsak yapısı olmadan iyi bir detoksifikasyondan bahsetmek de mümkün değildir. Bu da akupunkturla zayıflama tedavisinde barsakların ve sindirim siteminin ne kadar öenmli olduğunu bize birkez daha hatırlatır.

Akupunktur halsizliği azaltır

Zayıflayabilmek için alınan kalorinin harcanan koloriden daha az olması gerekir. Diyet yapan insanların birçoğu halsizlikten ve yorgunluktan şikayet ederler. Ancak akupunktur enerji dengesini düzenleyerek daha zinde ve enerjik olmayı sağlar..

Akupunktur steresinizi alır, sizi psikolojik olarak rahatlatır

Yine özellikle yeme bağımlılığı olan hastalarda yemek yiyemedikleri dönemde aşısı stres ve snirlilik hali söz konusu olur. Bu durumda vücudumuzda yağ depolanmasını artıran steroid hormonlarının seviyesi artar. Ancak akupunktur ile mutluluk veren ve rahatlatan hormonların artması sayesinde stresden uzaklaşılır ve sakinleşilir. Ayrıca yağ yakımında gece uykusu da önemlidir. Akupunktur sayesinde düzenli ve rahat bir uykuya kavuşup, gece uyurken yağ yakabilirsiniz

Migren tedavİsİnde akupunktur (başağrısı tedavİsİnde akupunktur)

Akupunkturun tedavi yöntemi olarak kullanıldığı hastalıklardan bir diğeri migren ve başağrısı tedsavisidir. Migren nedeni  tam olarak bilmeyen, tipine göre başın belli bölgelerinde ataklar şeklinde olan bir hastalıktır. Işık, stres gibi faktörler migreni tetikleyebilir. Ağrı saatler, hatta günler sürebilir.

Akupunktur ile migren tedavisi sonrası ortaya çıkan ağrı kesici maddeler ağrının şiddetini ve sıklığını azaltır. Hastaların birçoğunda ilk seanstan itibaren ağrı şiddet ve sıklığında azalma gözlenir. Bunun yanında migren atakları sırasında sıkça rastlanan bulantı, ışığa hassasiyet gibi durumlar akupunkturla migren tedavisi sonrasında azalma gösterir.

Sİgara bırakmada akupunktur

İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen sigaranın içinde yüzlerce toksik ve kanserojen madde vardır. Bir çok hastalığın ve kanser türünün altında ana neden olrak sigara içmek vardır. Sigara kullanan insanların birçoğu sigarayı bırakmak ister. Ancak sigaranın neden olduğu psikolojik ve fiziksel bağımlılık nedeni ile sigara ile bağın kopması zorlaşır. Ayrıca sigara bırakan bireylerde her zaman tekrar sigaraya başlama ihtimali vardır. Ancak sigara bırakmada kullanılan birçok yardımcı yöntemle sigara bırakma süreci daha kolay ve konforlu devam ederken tekrar sigaraya başlama ihtimali de azalır.

 

Akupunkturla sİgara bırakmak mümkün mü?

Akupunktur ile sigara bırakmak tabiki mümkündür. Akupunkturun özellikle nörofizyolojik sistem üzerindeki etkileri sayesinde sigaraya karşı olan özellikle psikolojik bağımlılık azaltılabilir. Akupunktur sayesinde salgılanan mutluluk verici ve stresi azaltıcı maddeler ve hormonlar sayesinde sigara bırakma süreci daha rahat ve stressiz geçer.

Akupunkturla sİgara bırakmada nelere dİkkat edİlmelİ

Bütün bağımlılık tedavilerinde en önemli husus kararlı olmaktır. Akupunkturla sigara bırakma tedavisinde de sigarayı bırakma isteğinden emin olmak ve tedavide kararlı olmak çok önemlidir. Bütün sigara bırakma yöntemleri, sigara bırakmada yardımcı yöntemlerdir, ve tedavide asıl etken kararlılıktır. Aile yakınlarının ısrarıyla gelen ve sigara bırakma konusunda kararını tam vermemiş kişilerde veya ‘hadi bunu bi deneyelim’ diyen kişilerin başarıya ulaşma ihtimali maalesef çok çok azdır. Ancak sigara bırakma konusunda kararlı olan kişilerde, akupunktur, psikolojik ve fiziksel bağımlılığın neden olduğu olumsuzlukları azaltır. Sigara içme isteğini azaltır, psikolojik ve fiziksel rahatlama sağlar .

Ayrıca iki bağımlılık tedavisi aynı anda yapılmaz. Özellikle akupunkturla zayıflama ve akupunkturla sigara bırakma tedavilerini birlikte olmak isteyen sayısı fazladır. Kilolu kişilerin birçoğunda yeme bağımlılığı da olduğundan, zayıflama tedavisi de bir nevi bağımlılık tedavisidir. Bu gibi durumlarda hangisi (yeme bağımlılığı mı yoksa sigara bağımlılığı mı) sizi daha fazla rahatsız ediyorsa ondan başlamak en doğru tercih olacaktır.

Akupunkturla sİgara bırakmak mümkün mü?

Akupunkturun nörofizyolojik etkileri sayesinde sakinleştirici, mutluluk verici hormon ve maddelerin salgılanması artar. Bu sayede sigara bıraktığımız ilk günlerdeki stres ve huzursuzluk haliyle başetmek kolaylaşır.

Akupunkturla sİgara bırakmak İçİn kaç seans gereklİ

Akupunkturla sigara bırakmak isteyenlere özellikle ilk 3 gün hergün seans uygulanır. Ardından ihtiyaca göre gün aşırı veya haftada 2 seans uygulanarak ortalama 2 hafta boyunca seanslara devam edilir. Yani akupunkturla sigara bırakmada ortalama seans sayısı 6-8 seanstır.

 Sigara bırakma tedavisinde öncelikle fiziksel bağımlılık azalır. Ancak psikolojik bağımlılık daha uzun süre devam eder. Bu nedenle ilk 2 haftalık süreçten sonra aralıklı olarak ve ihtiyaç duyulduğu müddetçe seanslara gelinmesi, ve tamamen bağımlılıktan kurtulana kadar hiçbir suretle sigara içilmemesi önerilir. 

Depresyon tedavİsİnde akupunktur

Depresyon modern dünyada en sık rastlanan hastalıklardan biridir ve sayı gittikçe artmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu depresyon hastalarının birçoğunda sinir ucunda serotonin ve noradrenalin adı verilen iletici maddelerin azaldığı tespit edilmiştir. Burada serotonin maddesine dikkat etmek gerekir. Çünkü serotonin beyinde mutluluk ile özdeşleştirilen bir maddedir. Modern tıpta kullandığımız antidepresan ileçların bir çoğu da serotonin maddesini artırmaya yöneliktir. 

Akupunkturla depresyon tedavİsİ mümkün mü?

Akupunkturun nörofizyolojik etkileri sayesinde serotonin ve endorfinleri artırarak depsesif duygudurumunu düzenler. Yani ilaçlarla yapılmaya çalışılan serotonin artışı, akupunktur tedavisi ile yapılmış olur. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus hastanın depresif duygu durumunun nedenidir. Hastanın iyi bir şekilde sorgulanıp nedene yönelik akupunktur uygulanması akupunkturla depresyon tedavisi şansını artırır.

Akupunkturla depresyon tedavİsİ kaç seanstır?

Akupunkturla depresyon tedavisinde seans sayısı ve sıklığı hastadan hastaya, altta yatan nedene göre değişmektedir. Hastalığın şiddetine göre hastaya günaşırı veya haftada 2 defa seans uygulanır. Hasta kendini iyi hissettikçe seans sıklığı haftada 1 veya on günde 1’e kadar esnetilebilir. En az 6 ay boyunca seanslara bu sıklıkta devam edilir. 6 ayın sonunda 15 günde 1, ayda 1, 2 ayda 1, 3 ayda 1 kontrollere çağrılarak gerekli durumlarda tekrar akupunktur tedavisine başlanır.

Tüp bebek tedavİsİnde akupunktur

Tüm dünyada tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen ebveyn sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Tüp bebek tedavisi süreci ruhen, bedenen ve maddi olarak ağır bir süreç olduğundan her denemede başarılı sonuç alma ihtimalini artıran yardımcı yöntemler kullanılır.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını artıran yöntemlerden belki de en önemlisi tüp bebek tedavisinde akupunktur yaptırmaktır.,

İnfertil çiftler için hem kadına hem de erkeğe yönelik akupunktur yapılabilmektedir.

Erkek İnfertİletİesİnde akupunkturun etkİsİ nedİr?

Erkeklerde infertilitenin yani çocuk sahibi olamamanın en önemli nedeni sperm sayısındaki düşüklüktür. Yapılan araştırmalara göre erkeklere yapılan akupunktur sonrasında sperm sayı ve motilitesinde artış ihtimali çok yüksektir. Sperm sayısı az olan erkeklere, tüp bebek öncesi yapılacak olan akupunktur sayesinde sperm sayı ve kalitesinde artış sağlanarak, daha başarılı bir yumurta döllenmesi sağlanabilir.

Erkek İnfertİletİesİnde kaç seans akupunktur yapılması gerekİr?

Erkek infertilitesinde haftada 2 dafa olmak üzere 8-10 seans akupunktur önerilmektedir.

Kadın İnfertİletİesİnde akupunktur (tüp bebek tedavİsİnde akupunktur)

Tüp bebek tedavisinde yapılacak olan akupunkturun şüphesiz en önemli faydası, anne adayının daha rahat ve stressiz olmasını sağlamasıdır. Tedavi esnasında kadının kendini psikolojik olarak iyi hissetmesi başarı oranını artırır. Bunun yanında tüp bebek tedavisinde yapılan akupunktur ile rahim bölgesine giden kan akımı artar, endometrium dediğimiz embriyonun yerleşeceği alan gömülme için uygun hale gelir. Böylelikle kadın bedeni transfer edilecek embriy için hazır hale gelir.

Tüp bebek tedavİsİnde akupunktur kaç seans sürer?

Tüp bebek tedavisinden 1 ay önce akupunktur yapılamaya başlanır. Seanslar haftada 2 kez olmak üzere toplamda 8-10 seanstır. 

Bel ve boyun Ağrılarının tedavİsİnde akupunktur

Bel ve boyun ağrılarının tedavisinde akupunktur sıklıkla sıklıkla başvurulan tedavi yöntemlerinden biridir. Akupunktur sayesinde bölgesel kan akımı artırılarak lokal bir rahatlama sağlanır. Ağrı kesici maddeler tüm vücutta rahatlama ve ağrıda azalma sağlar. Ayrıca yine beyinden salgılanan inhibitör maddeler sayesinde kaslarda relaksasyona yardımcı olur.

Bel ve boyun ağrılarının tedavisinde ağrının şiddetine göre öncelikle hergün veya günaşırı tedavi öğrenilir. Rahatlama sağlandıktan sonra seanslara önce haftada 2, sonra haftada 1 olmak üzere devam edilir.

AĞRI TEDAVİSİNDE OZON TERAPİ VE MEZOTERAPİDEN DE AKUPUNKTURLA KOMBİNE ŞEKİLDE FAYDALANMAKTAYIZ​

Adet sancısı tedavİsİnde akupunktur

Adet sancıları, adetin başlamasında yaklaşık 1-2 gün önce hafif hafif başlar. Adet başlangıcında şiddeti iyice artar ve genellikle 48 saat içinde azalarak kaybolur. Primer dismenore dediğimiz adet sancısı adet görmeye başladıktan sonra ilk 1-2 yıl içinde başlar. Adet sırasında oluşan hormon değişimleri ile birlikte prostaglandin dediğimiz maddeler salgılanır. Bu maddeler rahmin kasılarak, kalınlaşmış olan endometrium tabakasını atmasına yardımcı olmaktır. Ancak bazen prostaglandinlerin fazla salınmasına bağlı olarak, bazen de kadınların rahim kasılmalarını ağrı olarak algılamalarına bağlı olarak adetin başlangıç döneminde şiddetli ağrı hissedilir.

Sekonder dismenore dediğimiz olay ise adet başlangıcından yıllar sonra ortaya çıkan adet sancısıdır. Bu durumda altta yatan sebebin araştırılması gerekir. Sekonder dismenorenin en sık nedenleri yumurtalık kistleri, enfeksiyonlar, rahim içi problemler ve tümörlerdir.

Adet sancılarında tedavisinde akupunktur nasıl etki eder

Adet sancılarının tedavisinde Akupunktur ile hormonal değişimlerin vücutta meydana getirdiği değişimler ve yan etkiler minimuma indirilir. Ayrıca akupunktur sayesinde salgılanan ağrıkesici maddeler de ağrının giderilmesini, ve rahatlamayı sağlar.

Adet sancılarının tedavİsİnde akupunktur kaç seans Yapılmalı

Adet sancılarının tedavisinde akupunktur ortalama 8-10 seans sürer.

akupunktur İçİn güncel fİyatlar

T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı resmi hastanelerin ve kliniklerinin internet sitelerinde akupunktur fiyatlarıyla alakalı rakam belirtmeleri yasaktır ve bu kurala uymayan resmi kurum ve kuruluşlara cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Ayrıca Uzman Doktor Muhsine Zeynep Yavuz’un akupunktur tedavisi ve fiyatlarıyla alakalı net bilgiler verebilmesi için öncelikle hastayı muayene ederek mevcut sağlık durumunu analiz etmesi ve daha sonra da şikayetlerini ve beklentilerini dinledikten sonra akupunktur seanslarına karar vermesi gereklidir.

Muhsine Zeynep Yavuz Kliniği’ni ☏ +90 (212) 234 43 32 ✆ +90(530)1266449 telefon numaralarını kullanarak arayabilir ya da çevirim içi durumlarında canlı destek hattından “akupunktur fiyatları ne kadar, akupunktur tedavisinde kampanyanız var mıdır, akupunktur tedavisi öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler, süreçler nasıl ilerliyor” vb. gibi tüm sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilirsiniz.

Ayrıntılı bİlgİ İÇİn BİZE ULAŞIN