Botoks(botulinium toksin)

Uzm. Dr. Muhsine Zeynep Yavuz

"Yılların izlerini botoks ile silebilirsiniz!"

Botoksa Dair Herşey

Botoks Nedir?

Günümüzde estetik algısının değişmesi yapılan operasyonlarda da artışın başlamasına sebep oldu. Geçmişte bir kişiye estetiğinin olup olmadığını sormak oldukça zor bir durumken şimdilerde pek çok kişinin estetik yaptırdığı görülüyor. Bu başlık altında inceleyeceğimiz botoks nedir? Sorusu için detaylı cevaplar vereceğiz. Yaşın ilerlemesiyle yahut genetik sebeplerden ötürü ciltte beliren kırışıklıklar ve ince çizgiler kişinin güzelliğini gölgelemektedir. Botoks, tıbbi alanda kullanılan, yüzdeki kırışıklıkları ve ince çizgileri yok etmeye yarayan en güvenilir yöntemdir. Konu ile ilgili bilgisi olmaya kişiler botoksun ne şekilde yapıldığını bilmediklerinden önyargıyla yaklaşabiliyorlar. Botoks uygulama esnasında kişi acı ya da ağrı hissetmez. Kesilerek yapılan cerrahi bir işlem değildir. Aynı zamanda yalnızca estetik görünmek için değil, pek çok hastalığında tedavisinde kullanılan etkili bir yöntemdir. 

botoks-botulinium toksin

Botoks Niçin kullanılır?

Botoks mimik kaslarının neden olduğu kırışıklıkların düzeltilmesi için kullanılır. Özellikle mimik kaslarını çok fazla kullananlarda alın, göz çevresi, dudak üstü, burun üstü ve dudak alt köşelerinde kırışıklıklar meydana gelir. Botoks sayesinde mimik kaslarına iletilen sinyaller geçici bir süre felç olur. Anormal kas kasılmalarını da durduran botoks sayesinde yüz kasları bir süreliğine gevşer ve kırışıklık, ince çizgi gibi oluşumların durması sağlanır. Sonuçta daha genç bir görünüme kavuşulur.

Aşırı terleme durumlarında koltukaltına, avuç içine, saçlı deriye veya ayak tabanına botoks yapılarak terleme azaltılır veya tamamen ortadan kaldırılır. Bunun yanında şiddetli başağrılarının yaşandığı migren tedavisinde de yine botokstan faydalanılır.

Botoks Yaptırmak Tehlikeli Midir?

Botoks yaptırmak isteyenlerin akıllarını kurcalayan en mühim soru da botoks yaptırmak tehlikeli midir? Sorusudur. Bu sorunun cevabı oldukça nettir. Tıbbi olarak uygulanan her işlem gibi botoks uygulamasının da riskleri vardır. Ancak yeterli bilgi ve donanıma sahip doktorlar tarafından yapıldığında, risk en aza indirilir. Botoksun ana maddesi olan Botulinium toksini dünyanın en zehirli maddelerinden biri olarak bilinir. Bunun yanısıra Botulinium toksini kırışıklık tedavisinde kullanılan en etkili protein içerikli maddedir. Dikkat edilmesi gereken nokta botoks yapılırken uygulanan dozdur ve uygulayan kişidir. İşin uzmanı olan doktorlar bu doz miktarlarını gerektiği kadar ayarlayarak oldukça güzel sonuçlar almaktadır.

Botoksun Yan Etkileri Nelerdir?

Her bünyenin botoksa verdiği tepki farklıdır. Kimi hiçbir zorluk çekmezken kimi belli başlı yan etkilerin görüldüğünü söyler. Botoksun yan etkisi nadirde olsa ortaya çıkabilir. Botoksun bilinen yan etkileri şu şekildedir. 

 • Enjeksiyon yerinde oluşan ağrı, kızarıklık veya ödem 
 • Hafif mide bulantısı 
 • Botoks uygulanan bölgeye yakın kaslarda geçici felç 
 • Grip belirtileri 
 • Ağız kuruluğu ve hırıltı 
 • Ateş, titreme ve kurdeşen 
 • Kanama, şişme 
 • Alt göz kapağı kaslarında zayıflama görülmesi 
 • Vücudun geneline yayılan kas zayıflığı 
 • Konuşmada tekleme
 • Baş ağrısı ve uyuşma hissi 

Bu yan etkiler genellikle ilacın etken maddesine karşı aşırı duyarlılık gösteren kişilerde görülür. Botoks yapılan bölgeye göre farklı yan etkiler oluşabilir. 

Kimler Botoks Yaptırmamalıdır?

Botoks herkesin yaptırabileceği bir estetik işlemi değildir. Özellikle kas hastalığı olan kişiler, emziren anneler ve hamile kadınların uzmanlar tarafından botoks yaptırması kesinlikle sakıncalı bulunur. 

Botoks Hangİ Hastalıkların Tedavİsİnde Kullanılır?

Botoksun bir tedavi biçimi olduğuna yazının başında değinmiştik. Peki botoks hangi hastalıkların tedavisinde ciddi rol oynuyor? Şimdi bu sorunun yanıtını vereceğiz. 

Aşırı terleme sorunu yaşayan kişiler için botoks bir süreliğine kurtarıcı olabilir. Ter bezlerine giden sinir uyarısı 6 ay gibi bir süre engellenebilir. Bu da kişinin geçici de olsa rahatlamasını sağlar. 

Migren sorunu yaşayan kişilerin hayat kalitesi gün geçtikçe düşer. Ağrıların tahammül edilemez olması hastayı ciddi anlamda olumsuz etkiler. Botoks hastanın durumuna bağlı olarak 4 ila 6 ay gibi bir süre için ağrıları kesebilir. Bu tedavide botoksun ana maddesi olan botulinum toksini alın, şakak, ense ve boyun bölgesine uygulanmaktadır. 

Botoksun tedavi amaçlı kullanıldığı bir diğer konu ise diş gıcırdatmadır. Bu hastalıkla karşı karşıya kalan kişiler fiziksel ağrıların yanı sıra diş problemleri de yaşadıklarını söylemektedir. Özellikle gece dişlerini sıkarak uyuyanlarda ağrının şiddeti daha fazladır. Çene hareketinden sorumlu olan Masseter isimli kasa botoks işlemi uygulanarak diş gıcırdatmasına bağlı olarak gelişen komplikasyonlar bir süreliğine engellenir

Tüm bu tedavi alanlarının dışında botoksun kullanıldığı alanlar;

 • Servikal distoni adı verilen boyun kaslarının istemsiz hareketinden kaynaklı boynun bükülmesi 
 • Serebral parsi gibi kas kontraktürleri ismi verilen nörolajik durumlar 
 • Mesanenin aşırı çalışmasından ötürü meydana gelen idrar kaçırması 
 • Şaşı bakma 
 • Boyun ve omuz kas spazmları  tedavisinde de botoksa başvurulabilir. 

Terleme Botoksu Nedİr?

Ter bezlerinin normalin üzerinde çalışmasına bağlı olarak aşırı terleme meydana gelir. Bu durumu yaşayan kişiler hayat kalitelerinin olumsuz etkilendiklerini dile getirmektedir. Çok terleme şikâyeti olan kişiler genellikle avuç işlerini, ayak tabanların ve koltuk altlarını hedef göstermektedir. Terleme botoksu aşırı terleme sorununun basit bir işlemle çözülmesidir. Botoks enjeksiyonları ile sinir uçları ve ter bezi arasındaki uyarıyı engelleyen botulinum toksini enjekte edilir. Botoks tedavisi ile terlemeyi kontrol altına almak 20 yıldan uzun süredir bilinen bir yöntemdir. 

Migren Botoksu Nedİr?

Migren sorunu yaşayan kişilerde ağrı esnasında tahammülsüzlük, sabırsızlık ve stres gibi duygular kontrolsüzce meydana çıkar. Bu sorunların hayatını olumsuz etkilediğini farkedenler ise migren nasıl tedavi edilir? Sorusuna yanıt ararlar. Migren botoks ile etkili bir şekilde çözülebilen hastalıklardandır. Migren tedavisi kişiye özel çerçevede incelenerek sağlanır. Bugüne kadar yapılan çalışmalar gösteriyor ki botoks ile migren ataklarının sıklığı ve ağrının şiddeti kontrol altına alınabilmiştir. 

Botoxun Etkİsİ Ne Kadar Sürmektedİr?

Botoxun uygulandıktan sonra 3 ila 7 gün içinde etkisini göstermeye başladığı görülür. Yaklaşık üç veya dört ay kalıcılığını korur. Botox işlemi tekrarlandıkça etkisi yaklaşık 12 ay kadar sürebilir. 

Ayrıntılı bİlgİ İÇİn BİZE ULAŞIN