HACAMAT NEDİR?
HACAMAT NASIL YAPILIR?

Hacamat nedir? Hacamat nasıl yapılır?

Hacamat Nedir?

 

Son zamanlarda hastalıkların tedavisinde geleneksel ve alternatif tedavilere ilginin artmasıyla birlikte, hacamat nedir, hacamat nasıl yapılır soruları akla gelmiştir.

Hacamat arapça kökenli bir kelimedir. Farklı kültürlerde hijama, hajamat, hacımat, hacemat, yaş kupa tedavisi, wet cupping therapy olarak da geçmektedir. Vücudun belli bölgelerinden yapılan küçük kesilerden kanın vakumlanarak alınması prensibine dayanır.

Çeşitli kültürlerde farklı uygulama yöntemleri ve alanları olmasına rağmen, genelde iki kürek kemiği üstü, arası ve boyun köküne yapılır. Eski kültürlerde boynuz, bardak, şişe, gibi farklı materyaller kullanılır. Şişe ve cam kullanımında ateşten faydalanılırken, boynuz kullanımında genelde boynuzun uç kısmından kan emilerek hacamat yapılmıştır. Ancak modern dünyada tek kullanımlık vakumlanabilir kupalar ile yapılır.

Hacamat özellikle Müslüman ülkelerde ve kültürlerde sıkça yapılmasına rağmen aslında binlerce yıldır yapılagelmiş kadim bir tedavi şeklidir. Tedavinin aslı vücudun belli bölgelerinden yapılan çiziklerle kan almaya dayansa da, günümüzde kuru kupa şeklinde de sıkça yapılmaktadır.

Hacamatın binlerce yıl önce de yapıldığına dair kanıtlar Eber papirüslerinde bulunmaktadır. Ayrıca Hipokrat da hacamat ile ilgili bilgiler vermiştir. Modern tıbbın gelişmesi ve ilaç kullanımının ve ulaşılabilirliğinin artmasıyla birlikte son yüz yılda diğer geleneksel tedavi yöntemleri gibi uygulanması azalmıştır. Ancak Müslüman toplumlarda sünnet gözüyle bakıldığından yine de diğer toplumlara daha fazla uygulanmaya devam etmiştir.

Ancak son zamanlarda tüm dünyada geleneksel ve tamamlayıcı tedavilere ilginin artmasıyla birlikte hacamatın yapılması ve etkisinin araştırılması fazlalaşmıştır.

Hacamat nasıl yapılır?-Cupping treatment

Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat günümüzde tek kullanımlık kupalar ve steril bistüri (neşter) yardımıyla yapılır. Hastalığın tedavisine yönelik olarak belirlenen bölgelere, kupalar yerleştirilerek vakumlanır ve o bölgede kanın bir miktar birikmesi sağlanır. Ancak bu vakumlama sırasında uygulanacak negatif basıncın hastanın cilt yapısına ve kupa büyüklüğüne göre ayarlanması önemlidir, aksi halde istenmeyen deri lezyonları gelişebilir. Cildin yapısına göre belli bir süre beklendikten sonra vakumlanan cilde, vücudun uzun eksenine paralel yönde yüzeysel, iz bırakmayacak derinlikte ince kesiler atılır. Ardından tekrar kesi yapılan bölge vakumlanarak kesi alanlarından kanın çıkması sağlanır. İşlem bittikten sonra kesi alanı temizlenir ve kapatılır.

Dİğer Yazılarımız

Ayrıntılı bİlgİ İÇİn BİZE ULAŞIN

Leave a Reply

Your email address will not be published.