MEZOTERAPİ

Uzm. Dr. Muhsine Zeynep Yavuz

"Mezoterapi ile cilt kalitenizi artırarak yıllara meydan okuyun"

Mezoterapiye Dair Herşey

MEZOTERAPİ

Mezoterapi günümüzde özellikle medikal estetik uygulamalarında sıklıkla duyduğumuz ancak bunun yanında bazı farklı hastalıklarda da kullanılabilen bir tedavi yöntemidir. Sizlere mezoterapi hakkında bilinmesi gerekli olanları ve merak edilenleri belli başlıklar altında sunduk.

mezoterapisi-mesotherapy

MEZOTERAPİ NEDİR?

Mezoterapi oldukça popüler olan, cerrahi olmayan özellikle cilt yenileme, genç görünme ve bölgesel zayıflama, selülit tedavilerinde kuulanılan bir işlemdir. İlk olarak Dr. Pistor tarafından 1952 yılında Fransa da uygulanmaya başlanmıştır. 

Mezoterapi vücudumuzda tedaviye ihtiyacı bulunan bölgelere ilaçların çok daha az miktarda cildin mezoderm tabakasına verilerek direk hedef alanda maksimum fayda sağlama prensibidir. Normalde klasik tedavi prensibinde yüksek dozda ağız veya damar yoluyla alınan ilaçların vücudumuzda yapmış olduğu yan etkiler Mezoterapi de görülmez, böylelikle toksik etkilerden korunmuş oluruz.

Mezoterapi; hedeflenen bölgeye mineral, vitamin, aminoasitlerin veya enzimlerin ihtiyaca göre tek tek veya karışım şeklinde cildin mezoderm tabakasına iğne yardımı ile verilmesidir. Geniş bir uygulama alanına sahip olan uygulama kişinin yaşı, sağlık durumu ve isteğine göre bu karışımlar düzenlenir ve seanslar şeklinde uygulanır. 

Günümüzde daha çok estetik mezoterapi işlemleri ön plana geçmiş olsada diğer hastalık gruplarında da bu tedaviden faydalanılabilir. 

MEZOTERAPİ NASIL YAPILIR?

Mezoterapi uygulama öncesi hastanın rahatsız olduğu durum ve istekleri hakkında ayrıntılı  görüşme sonrası fiziksel muayenesi yapılarak tedavi planı belirlenir.

Doktorunuz tarafından belirlenen mineral, enzim, bitkisel karışımlar veya büyüme faktörleri gibi ürünler hazırlanarak cildin orta tabakasına verilerek mezoterapi uygulaması yapılır.

Mezoterapi planlanan bölgeye genellikle oldukça ince(30-33G boyutunda) iğnelerle açılı bir şekilde belirli aralıklar ile cilde uygulama yapılır.

Mezoterapi yapılmadan yaklaşık 20 dakika  öncesinde bölgeye anestezi krem sürülür.

Mezoterapi uygulaması mekanik bir aletle veya ağrısız mezoterapiye izin veren cihazlar ile de yapılabilmektedir.

İşlem cerrahi bir işlem olmayıp, uygulama sonrası günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

MEZOTERAPİ NE İŞE YARAR VE FAYDALARI NELERDİr?

Mezoterapi ,cerrahisiz güzelliğin giittikçe popüler olduğu günümüzde yan etkisinin olmaması ve gündelik hayatı etkilememe nedenlerinden dolayı sık başvurulan etkili bir yöntemdir. Kişinin ihtiyacına göre aminoasit, vitamin, mineral, hyalüronik asit, enzim ve büyüme faktörlerinden hazırlanan solüsyon cilt içine verilir. 

Mezoterapi ciltte 30 lu yaşlardan itibaren azalan elastin ve kollajen yapımını arttırarak cilt görünümünü ve kalitesinin artmasını sağlar. Aynı zamanda bu bölgede kan ve lenfatik dolaşımı arttırır, cildimizi mat, cansız ve lekeli görünüme neden olan toksinlerden de arınmasını sağlar.

Mezoterpİnİn etkİlİ ve faydalı olduğu durumlar;

 • Yaşlanma karşıtı, antiaging etki
 • Cilt lekeleri, akne ve yara izlerinin giderilmesi
 • Saçkıran (alopesi) tedavisi
 • Saç dökülmesi tedavisi
 • Sporcu yaralanmaları, eklem ve kas yaralanmalarında
 • Akut ve kronik ağrı tedavisinde
 • Selülit tedavisinde
 • Çatlak tedavisinde
 • Bölgesel zayıflama tedavisinde
 • Yara iyileşimini hızlandırmak için
 • Göz çevresi, koltuk altı ve intima bölgesi gibi özel bölgelerin beyazlatılmasında kullanılmaktadır.
 • Uygulamanın pozitif yanı uygulanan ilaçların direk cilde uygulanması ve sistemik dolaşıma geçmeyerek karaciğer gibi organlarımıza zarar vermemesidir.

Mezoterapİ kİmlere ve kaç yaşında yapılır?

Mezoterapi 18 yaşından büyük sağlıklı erkek ve kadın herkese yapılabilir. Medikal estetik dışı uygulamalarda yani bir hastalığın tedavisine yönelik uygulamalarda hastanın varolan ek hastalığının durumu ve kullandığı ilaçlar göz önünde bulundurularak kişinin uygunluğu belirlenir

Mezoterapİnİn Yan Etkiİerİ ve Zararları Nelerdİr?

Mezoterapinin yan etkileri diğer tıbbi uygulamalara kıyasla oldukça azdır. Daha çok mezoterapi uygulama bölgesinde işleme bağlı kızarılık ve morarma şeklindedir. Bu yan etkiler kişilere göre değişmektedir ve uzun sürmeyen geçici durumlardır.

Mezoterapi sırasında kullanılan maddelere karşı alerji gelişebilmektedir. Bu nedenle özellikle uygulama yapılan kişilerin alerji öyküleri iyi analiz edilmelidir.

Mezoterapi işlemi sırasında görülebilecek yan etkiler:

 • Hipotansiyona bağlı Mide bulantısı, Kusma
 • Ciltte hassasiyeti, kaşıntı ve yanma hissi
 • Ciltte şişlik, kızarıklık ve morarma
 • Ciltte döküntü gelişebilir.

Mezoterapi sonrası morarma oluşursa güneş ışınlarından korunmak gerekir aksi takdirde bu alanlarda koyu lekelenme oluşabilir.

Mezoterapİ sonrası Nelere Dİkkat Edİlmelİ?

Mezoterapi işleminden sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. 

-İşlemden 5 gün öncesi ve işlemden sonra  kan sulandırıcı ilaçlar(aspirin gibi), bitkisel çaylar, ağrı kesiciler olan non steroid anti inflamatuar ilaçlar, yüksek proteinli takviye ürünler, sigara, alkol kullanılmamalı.

-Mezoterapi uygulama sonrası işlem bölgesine ödem, şişlik, kızarıklık ve morarma oluşumunu engellemek için soğuk uygulama yapılmalı. Bu uygulamalar 10-15 dakika uygulama ve 15 dakika ara şeklinde olması önerilir.

-Mezoterapi yapılan bölgeye kişi temas etmeden önce ellerini yıkamalı, bu bölge hiçbir şekilde kaşınmamalı.

-Mezoterapi uygulamasında cilt yüzeyinde porlar açıldığı için 8-10 saat işlem yapılan bölgenin enfeksiyon gelişmemesi için yıkanması ve makyaj yapılması önerilmez.

-Yüz mezoterapisi sonrası en az 1 hafta güneşten korunmalı ve güneş koruyucu kremler kullanılmalı.

-Özellikle bölgesel yağlanma veya selülit uygulaması gibi vücut mezoterapisi sonrası bu bölgelerin dolaşımını olumsuz yönde etkileyecek çok sıkı kıyafetler giyinilmesi önerilmez.

-Mezoterapi sonrası 1 hafta boyunca havuz veya denize girilmesi önerilmez

MezoteraPİ kaç seans yapılmalı, etkisi ne zaman başlar?

Mezoterapi uygulama seansları yapılma amacı, uygulama bölgesi cinsiyet ve yaşa göre değişkenlik gösterir. Yılda sadece 2 veya 3 seanstan fazla yapılması önerilmeyen durumlar olduğu gibi 10 günlük aralarla 5-6 seans yapılıp sonrasında yılın belli aylarında tekrarlama dozu önerilen uygulamalar da vardır. Etki ilk  seansla birlikte gözlenmeye başlar, etkinlikte kişinin yapısı ve uygulanan maddelere göre değişkenlik gösterir.

Mezoterapİ uygulama şekİllerİ nelerdİr?

Mezoterapi uygulamasında önemli olan normalde cilt içine geçemeyen maddelerin  cilt içine geçerek buraya nüfuz etmesidir. Bu da 

 • klasik mikro enjeksiyon
 • İğnesiz mezoterapi

şeklinde yapılabilir.

Mezoterapİ uygulama bölgelerİ nelerdİr?

Estetik amaçlı mezoterapi uygulama bölgeleri;

-yüz mezoterapisi

-saç mezoterapisi

-vücut mezoterapisi şeklindedir.

Estetik dışı mezoterapi işlemi sporcu yaralanmalarında, eklem rahatsızlıklarında veya ağrı tedavisinde kas,eklem veya sinir komşuluklarına yapılmaktadır.

Yüz Mezoterapİsİ nedİr?

Yüz mezoterapisi kullanılan mezoterapi ilaçları ile ciltteki problemlerin tedavi edilmesi sağlanır.

Ciltte bulunan lekeler, sivilce izleri, doğum sonrası oluşan renk eşitsizlikleri, ince kırışıklıklar, kollajen eksikliğine bağlı sarkmalar, göz altı morlukları ve ciltteki kuruluklar kullanılan farklı mezoterapi kokteylleri sayesinde tedavi edilir.

Yüz mezoterapisinde seans sıklığı ve süresi kullanılan mezoterapi ürününe göre değişir. Uygulama sonrasında bölgesel kanam ve morarmaların olması muhtemeldir ve normaldir. Yüz mezoterapisi sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri morluklar geçene kadar güneşe çıkmamak, veya çıkılacaksa da yüksek koruma faktörlü güneş koruyucularla yüzü güneşten korumaktır.

Yüz mezoterapisinde genellikle hazır kokteyller kullanılırken, bazen cildin ihtiyacına, hastanın yaşına, cilt kalitesine ve cilt tipine göre bazı eklemeler yapılabilmektedir. Örneğin leke tedavisinde melanin pigmentini azaltacak ürünler kullanırken, cilt kuruluğu ve ince kırışıklık tedavisinde cildin nemini artıracak, sarkmalarda da cilt altı kollajen sentezini artıracak ürünler kullanılır.

Leke tedavİsİnde mezoterapİ

Leke tedavisinde mezoterapi, oluşmuş olan lekelerine, etkili mezoterapi ürünlerinin enjeksiyonu ile yapılır. Çeşitli nedenlerle ciltte leke oluşabilir. Bunlardan en sık rastlanılanları güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri, sivilce izleri, gebelikte oluşan leker ve travmatik lekelerdir. Melonosit dediğimiz deriye rengini veren hücreler, melanin pigmentini aşırı ve kontrolsüz şekilde üretirse ciltte lekelenmeler meydana gelebilir. Leke tedavisinde kullandığımız en etkili yöntemlerden biri leke mezoterapisidir. 

Leke mezoterapİsİ nasIl yapılır?

Cilt lekeleri tedavisinde kullanılan mezoterapi ürünleri, çok ince iğneler yardımı ile cilt altına enjekte edilir. İşilem sonrasında kızrıklık, morarma, şişme olabilir. İşlem sonrası özellikle morluk gözlenen alanın yüksek faktörlü güneş kremi ile korunması gerekir. İşlem 7-10 gün aralıklarla ortalma 4-6 seans yapılır.

Saç mezoterapİsİ nedİr?

Saç mezoterapisi ile erkek ve kadınlarda saç dökülmesi tedavisi yapılabilir.Erkeklerin yarısından fazlasında saç dökülmesi sıklıkla rastlanan bir durumdur. 

Erkeklerde Saç Dökülmesini Mezoterapi Önler mi?

Erkeklerde en sık saç dökülmesi çeşidi hormona duyarlı dökülmedir. Erkeklik hormonu testosteronun ciltteki değişimi ile oluşan DHT maddesi, erkeklerde, bu hormona daha duyarlı olan saçın ön kısmında (frontal bölgede) dökülmelere neden olur. Günümüz şartlarında estetik görünüme verilen değerin de artmasıyla birlikte erkekler saç dökülmelerinden daha fazla rahatsızlık duymaya başlayarak, tedavi yollarını aramaya koyulmuşlardır. Saç mezoterapisi ile saçın beslenmesi ve ihtiyaçlarına uygun mezoterapi ürünleri saça enjekte edilir. Böylelikle hem saç ihtiyacı olan vitamin ve aminoasitlere kavuşur, hem de saçın kanlanması artarak yeterli oksijenizasyonu da sağlanmış olur. Ancak hormona duyarlı dökülmenin önüne geçmek tam anlamıyla mümkün değildir. Mezoterapi uygulamasıyla saç dökülmesi geciktirilir, ince zayıf saçlar daha belirgin ve güçlü hale gelir.

Saç mezoterapisi erkekler kadar kadınlar tarafından da ihtiyaç duyulan bir tedavi yöntemidir. Anemi veya vitamin eksikliklerine rastlanmayan, özellikle strese bağlı olan saç dökülmesi kadınlarda en sık rastlanılan saç dökülmesi nedenidir. Saç mezoterapisi ile saç kökleri daha güçlü, saçlar daha parlak ve bakımlı olur.

Saç mezoterapİsİ nasıl yapılır?

Saç mezoterapisi saç derisinin altına mezoterapi uygulaması için üretilmiş ince iğneler ile, ürünlerin enjeksiyonu şeklinde yapılır. Tedavi 7-10 gün aralıklarla ortama 4-6 seans yapılır. Saçın durumuna göre 6 ayda bir veya yılda bir tekrarlanır.

Saç dökülmesi tedavisinde mezoterapinin etkinliğini artırmak için gerekli vitamin mineral destekleri, şampuan değişikliği veya duruma göre topikal ilaç tedavileri önerilir.

Vücut mezoterapİsİ nedİr?

Vücut mezoterapisi vücudun herhangi bir bölgesine mezoterapi ürünlerinin enjeksiyonu esasına dayanır. Vücut mezoterapisinin en sık uygulama nedenleri selülit, çatlak ve bölgesel incelme tedavileridir. Selülit ve çatlak tedavisinde içerik daha yüzeyel enjekte edilirken, lipoliz (bölgesel incelme) için mezoterapi de daha derin enjeksiyon söz konusudur. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, vücut mezoterapisinde yüz ve saç mezoterapisinden çok daha fazla ürün kullanılıyor olmasıdır. Bu nedenle işlemin kesinlikle doktor dışında herhangi bir kişiye yaptırılmaması gerekir. Zaten doktor dışında uygulama yapılması da kesinlikle yasaktır. Bunların dışında leke tedavisinde de vücut mezoterapisi kullanılabilmektedir.

Bunların yanında vücut mezoterapisi estetik olmayan amaçlarla da sıklıkla kullanılır. Kas, eklem ağrılarında, yara tedavilerinde; ağrıyı azaltmak, kanlanmayı artırmak ve vücudun bölgesel tedavi mekanizmalarını devreye sokmak için vücut mezoterapisi kullanılır.

Selülİt tedavİsİnde mezoterapİnİn faydaları

 • Selülit tedavisinde mezoterapi uygulaması ile ciltte oluşan portakal kabuğu görüntüsü azalarak kaybolur. Normalde cildin üst katmanları ile alt katmanları dikey olarak uzanan fibröz bantlarla birbirine bağlanır. Bu bantlar arasında bulunan normal yapıdaki yağ hücreleri dışarıdan belli olmazken, kilo alımına bağlı olarak yağ hücreleri büyüdüğünde, bantlar arasında sıkışarak dışarıdan portakal kabuğuna benzeyen tümseklere neden olur. Selülit tedavisinde mezoterapi ile cilt altına verilen lipolitik maddeler kan ve lenf dolaşımını düzenler, yağ hücrelerini parçalar ve fibröz bantların gevşemesini sağlar. Bu sayede cilt daha pürüzsüz ve düz görünür.
 • Selülit tedavisinde en güçlü ve öenmli silahımız mezoterapidir. Ancak mezoterapi ile selülit tedavisi oranı da kişiden kişiye değişmektedir. Tedaviyi etkileyen başlıca etkenler, genetik yapı, selülit evresi, yaşam ve beslenme şeklidir. Mezoterapi ile selülit tedavisi mutlaka beslenme değişikliği ve sporla desteklenmelidir. Masaj ile lenf akımının düzenlenmesi de tedavinin etkinliğini artırır.

Selülİt tedavİsİnde mezoterapi nasıl yapılır?

Selülit tedavisinde mezoterapi ürünlerinin enjeksiyonu bölgesel yağlanma tedavisine göre daha yüzeyeldir. Seans sıklığı selülitin derecesine göre değişir. Seans araları da, kullanılan mezoterapi ürününün miktarına göre değişir. Tedaviler genellikle ayda bir kez planlanır. İlk seanstan itibaren sonuç alınmaya başlar.

Mezoterapİ İle bölgesel zayıflama

Mezoterapi ile bölgesel zayıflama özellikle spor ile giderilemeyen bölgesel yağlanmaların tedavisinde kullanılır. Vücutta bulunan yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlayan mezoterapi ürünlerinin cilt altındaki yağlı bölgeye enjeksiyonu şeklinde uygulanır. Mezoterapi ile bölgesel zayıflama uygulaması sonrası, parçalanan hücreler lenf drenajı ve kan akımı ile ortamdan uzaklaştırılır ve vücuttan atılır. Bu dönemde parçalanan hücrelerin vücuttan daha kolay atılabilmesi için bol miktarda su tüketmek önemlidir. Yine spor, masaj, beslenme değişikliliği işlem başarısını artırır.

Yağ hücreleri vücudumuzda toksinlerin sıklıkla depolandiği bölgelerin başında gelir. Yağ yakıcı, hücrelerini parçalayan tedavi yöntemlerinden sonra kan toksin düzeylerinde artış olur. Toksinlerin uzaklaştırılması amacıyla bol su içilmesinin yanında ozon terapi gibi vücudun detoks mekanizmalarını aktive eden tedavi yöntemleri de önerilmektedir.

 • Bölgesel zayıflama tedavisinde mezoterapi nasıl yapılır?
 • Bölgesel zayıflama tedavisinde mezoterapi ürünleri ciltaltı yağ tabakasına enjekte edilir. Seans sayısı ve sıklığı hastadan hastaya ve enjekte edilen ürün miktarına göre değişir.

 

MEZOTERAPİ İçİn güncel fİyatlar

T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı resmi hastanelerin ve kliniklerinin internet sitelerinde mezoterapisi fiyatlarıyla alakalı rakam belirtmeleri yasaktır ve bu kurala uymayan resmi kurum ve kuruluşlara cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Ayrıca Uzman Doktor Muhsine Zeynep Yavuz’un mezoterapi tedavi şekli ve fiyatlarıyla alakalı net bilgiler verebilmesi için öncelikle hastayı muayene ederek mevcut sağlık durumunu analiz etmesi ve daha sonra da şikayetlerini ve beklentilerini dinledikten sonra mezoterapi seanslarına karar vermesi gereklidir.

Muhsine Zeynep Yavuz Kliniği’ni ☏ +90 (212) 234 43 32 ✆ +90(530)1266449 telefon numaralarını kullanarak arayabilir ya da çevirim içi durumlarında canlı destek hattından “mezoterapi fiyatları ne kadar, mezoterapi tedavisinde kampanyanız var mıdır, mezoterapi tedavisi öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler, süreçler nasıl ilerliyor” vb. gibi tüm sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilirsiniz.

Ayrıntılı bİlgİ İÇİn BİZE ULAŞIN

Leave a Reply

Your email address will not be published.