PRP Tedavİsİ Nedİr?

Uzm. Dr. Muhsine Zeynep Yavuz

"PRP'nin İyileştici, sihirli dünyasını keşfetin"

PRP Tedavisine Dair Herşey

PRP Tedavİsİ Nedİr?

PRP, Platelet Rich Plasma’nın ingilizce  kısaltmasından oluşan  kişinin kendi kan ürününden meydana gelen bir  içeriktir. Tedavi bölgesine genellikle  enjeksiyon ile verilen bu madde; kan serumundan, pıhtılaşmayı sağlayan platelet ve serum içinde bulunan çeşitli proteinlerden oluşur. Platetten zenginleştirilmiş plasma uygulamasında kişinin kendi kanı kullanılır. Kişiden  alınan kan çeşitli işlemlerden geçirilir.  Ve böylelikle plateletler olarak da bilinen trombositlerden ,büyüme faktörlerinin ortaya çıkması sağlanır. PRP enjekte edilen alanda vücudun diğer bölgelerine göre yüksek konsatrasyona ulaşan büyüme faktörlerinin uygulandığı hasarlı alanları onardığı gözlemlenmiştir. 

Saç dökülmesinde PRP

PRP nasıl yapılır?

PRP hazırlanması kişiden kan alınması ve özel bir karışım bulunan tüplere yerleştirilmesi ile başlar. Plateletten zengin kısmı ayırabilmek için santrifüj edilir. Bu işlem sırasında hem plateletler tüpün belli bölgesinde toplanır, hem de bu hücre elemanlarının içindeki çeşitli büyüme faktörleri ortaya çıkar ve aktive olur. Bunlar enjekte edildiği dokularda hücre yenilenmesi ve çoğalmasını olumlu yönde etkiler.

PRP hazırlanması yaklaşık 30-40 dakika sürmektedir. Genellikle işlem yapılacak bölgeye topikal anestezik kremler sürülür.

PRP, saç dökülmesi, yüzde gençleşme, leke tedavisi, eklem içi uygulama ve yara tedavisi gibi çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Uygulanacak bölgeye ve tedavi planına göre bu serumun içine takviye vitamin ve mineraller eklenebilir.

PRP hangİ durumlarda yapılır?

PRP uygulandığı bölgede damarlanmayı ve kan akımını arttırır. Bunun yanında iyileşmeden ve kollajen sentezinden sorumlu fibroblast dediğimiz hücrelerin sayısını ve aktivitesini arttırır. Bu sayede yara iyileşmesi hızlanır, cildin elastikiyeti artar, ince kırışıklıklar ve minimal sarkmalar tedavi olur. Aynı zamanda PRP içinde bulunan büyüme faktörleri diğer bütün hücrelerin de yenilenmesini sağlayarak akne skarı ve lekelenmelerin de azalıp yok olmasına yardımcı olur.

PRP Kullanım Alanları nelerdİr?

PRP son derece faydalı bir işlem olup, işinin ehli bir doktor tarafından yapılan PRP ile  minimum yan etki ve maksimum fayda sağlanır. 

Saç  Dökülme Tedavisinde PRP 

Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen verilere göre androjenik alopesi ( erkek tipi kellik ) tedavisinde PRP enjeksiyonlarının işe yaradığı görülmüştür. Günlük 100-150 tel saç dökülmesi normal olup bu sayının üzerinde dökülme varsa saç dökülmesini engelleyici tedavilere başvurulmalı. Var olan dökülmeyi durdurma veya cılız cansız saç tellerinin desteklenmesinde PRP tedavisinin etkisi yadsınamaz. Kişinin tercihine ve doktorun tavsiyesine göre saç mezoterapisi ile PRP kombine edilebilir. Aynı zamanda saçlı deride kan akımını arttırarak saç foliküllerinin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve oksijenin yeterli miktarda gelmesini sağlar. Böylelikle daha sağlıklı ve dökülmeye karşı dirençli saç folikülleri oluşur.

Saç Dökülme Tedavisinde  PRP Kaç Seans Yapılır?

Saç dökülmesinde PRP nin uygulaması en az 10 gün arayla 4-6 seans yapılır.Sonrasında 6 ayda bir 1 seans yapılması önerilir. Eğer saç PRP’si mezoterapi ile kombine yapılacaksa 1 veya 2 seans PRP sonrasında 1 seans mezoterapi şeklinde yine totalde 4-6 seans yapılması önerilir.

PRP ile Cilt Gençleştirme 

Yaş almayla birlikte cildimizin de gerek hücresel elmanları gerek bağ dokusunun döngüsünde de yavaşlama meydana gelir. Bu sebeple cilt kalitesinde azalma, sarkma, renk dengesinde bozulmalar ve matlaşma meydana gelir. Bunu engellemenin veya yavaşlatmanın en önemli yolu tıpkı yara iyileşmesinde olduğu hücresel aktiviteyi arttırmaktır. Yaşlanma belirtilerinin azaltılması ve cilt gençleştirmede PRP enjeksiyonları sık tercih edilen yöntemdir.  PRP ile kırışıklıkların azalması, ciltte bulunan küçük izlerin ve lekelenmelerin kaybolması mümkündür. 

Cildimizin elastikiyetini sağlayan ve cildi genç tutan madde kollajendir. Kollajen vücudumuzda en fazla fibroblast dediğimiz hücreler tarafından üretilir. Cilt gençleştirme yöntemlerinden bir çoğu fibroblastların aktivitesini arttırarak kollajen sentezini arttırır. Bu yöntemlerin en etkililerinden biri olan PRP uygulaması hem fibrobastlardan kollajen sentezini arttırır hem de kanlanmayı arttırarak cildin ihtiyacı olan maddelere kolay ulaşımını sağlar. Böylelikle cildin elastikiyeti artar, hücreler arası su tutulumuna bağlı cilt daha parlak görünür. Ayrıca ciltte lekelenmelere sebep olan aşırı melanosit aktivitesini düzenleyerek bu lekelerin azalmasına yardımcı olur.

Prp ile Cilt Gençleştirme Kaç Seans Olmalı

Prp’nin kişinin kendi kanından elde edilmesi, alerjik bir reaksiyona sebep olmaması ve etkinliğinin yaptıranlar tarafından açıkca görülmesi nedeni ile cilt gençleştirmede sıkça uygulanmaktadır. Yüz PRP’si 15 gün aralıklar ile ortalama 4-5 seans yapılır. İlk seanstan itibaren cildin elastikiyetinin arttığı, mat görünümün düzeldiği görülebilir. PRP  yaşlanma karşıtı birnevi ‘Gençlik aşısı’ etkisi göstermektedir. Ayrıca yaşlanma etkileri ortaya  çıkmamış ama cilt kalitesini arttırmak isteyen kişilerede seanslar azaltılarak yapılmaktadır.

Eklem Kireçlenmesinde PRP 

Diz ve kalça eklemlerine enjekte edilen PRP ile bazı hastalarda olumlu yönde etki saptanmıştır. Kireçlenmenin tıp terimi olarak karşılığı orteoartrittir. PRP nin kireçlenme tedavisinde kullanılmasına yönelik yapılan az sayıda çalışma olumlu sonuçlara işaret eder. 

Ameliyat Sonrası Tedavide PRP

Yırtık bir tendonun  yahut ligamanların onarılması için PRP enjeksiyonları kullanılabilir. Sık sık başvurulan bir uygulama olmasa da doktorlar tarafından hastanın durumuna göre PRP tedavisi önerilebilir. 

Tendon Yaralanmalarında PRP

Kaslar kemiğe tendon adı verilen sert ve kalın bir dokuyla bağlıdır. Tendonların yaralanmasında iyileşme süreci genellikle yavaştır. Tendon yaralanmasına bağlı olarak ortaya çıkan ağrı ve iltihap gibi problemlerin tedavisinde PRP enjeksiyonlarına başvurulabilir. 

PRP-YÜZ UYGULAMASI

PRP Yan Etkİsİ Olan Bir İşlem Mİdİr? 

Her enjeksiyon işleminde olduğu gibi PRP uygulamasında da enjeksiyon noktasında morarma ve kızarıklık görülebilir. Yalnız bu etkiler çok sık görülmez. Enfeksiyon gelişmemesi için sterilizasyona ve işlem öncesi ve sonrası temizliğe önem verilir. Normalde kendi kan elemanından oluşan PRPnin yan etkisi bulunmamakla birlikte vitiligo gibi otoimmün hastalıklarda, kanser öyküsü bulunanlarda, kanama bozukluğu hastalığı olanlarda, hamilelerde uygulanmaz. Her işlem gibi PRP yapıldıktan sonrada kişi uyulması gereken kurallara uymalı ve herhangi olumsuz bir durumla karşılaşırsa doktoruna danışmalıdır. 

Ayrıntılı bİlgİ İÇİn BİZE ULAŞIN