SAÇ EKİMİ

Uzm. Dr. Muhsine Zeynep Yavuz

"Dökülen saçlarınız, en yeni teknikler ve tedavi seçenekleri kullanılarak yapılan saç ekimi ile özlenen günlerine geri dönebilir"

Saç Ekimine Dair Herşey

Saç Ekİmİ Nedİr?

 Günümüzde çok sık karşılaşılan sorunlardan biri de saç dökülmesidir. Özellikle genç yaşta saçları dökülenler bu durumu kompleks haline getirerek psikolojik açıdan huzursuz olmaktadır. Vitamin mineral eksikliği ve psikolojik kaynaklı saç dökülmeleri haricinde, diğer birçok saç dökülmesinin kesin bir çözümü yoktur. Genelde vitamin takviyesi kullananlar saç dökülmesi şikayetlerinin azaldığını söylerler. Vitaminler bile saçın tamamen dökülmesinin önüne geçemez. Saç dökülmesine bağlı yahut herhangi bir sebepten ötürü saç kaybı yaşanmışsa saç ekimi doğal ve kalıcı bir çözüm olarak değerlendirilebilir. Saç kestirdikten sonra üzülen kişiye kökü sende nasıl olsa çıkar gibi bir teselli vermek mümkündür. Saç kökleri artık aktif değilse bilinmelidir ki buna bağlı olarak gelişen saçsızlık katlanmak zorunda olunan bir durum değildir. Saçsız bölgeye sağlıklı saç kökleri nakledilmesi işlemine saç ekimi adı verilir.

saç ekimi

Saç EkİKİMİ Neden Tercİh EdİLİr?

Saç, estetik görünümün bir parçasıdır. Özellikle görüntüsündeki bütünlüğe önem veren insanlar için saç kaybı büyük bir problemdir. Saç ekimi yapıldığında kişiyi bekleyen en büyük güzellik sanki daha önce hiç saçını kaybetmemişçesine gerçek ve doğal bir görünümdür. Saç ekimi yapan uzman doktorlar bu tedavinin modern bir tıbbi uygulama olduğu konusunda hem fikirdir. Saç ekimi sağlıklı ve doğal saç görünümü için kalıcı bir çözümdür.

KİMLER SAÇ EKİMİ YAPTIRABİLİR?

Saç ekimi özellikle erkekler tarafından tercih edilen kozmetik cerrahi bir işlemdir. Sanılanın aksine saç ekim işleminde korkulacak ya da endişe verici hiçbir durum söz konusu değildir. Saç ekimini tecrübe edenler genellikle işlemin gayet kolay olduğunu söylemektedir.  50 yaş ve üzeri erkeklerin %50sinin saç dökülmesi yaşadığı biliniyor. Kellik özellikle erkeklerde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun bir sonucu olarak da saç ekimi başvurulan ve en hızlı sonuç alınan tedavilerdendir. Saçın dökülmesi yalnızca erkeklere mahsus bir rahatsızlık değildir. Hatta kadınlar görüntülerine daha düşkün olmaları sebebiyle yaşadıkları saç dökülmesini daha çabuk kontrol altına almak isteyeceklerdir. Kimi zaman genetik problemler kimi zaman psikolojik faktörler saç dökülme hızının artmasındaki etken olabilir. Saç dökülmesinin arkasındaki sebep her ne olursa olsun yaşanılan saç kaybı kabullenmek zorunda olduğunuz bir problem değildir.

SAÇ KAYBI NEDEN OLUR?

Saç kaybı aslında vücuttaki kıl kaybıdır. Saç dökülmesinin yol açtığı saç kaybının en büyük sebeplerinden biri genetik kodlamadır. Saç kaybı yaşın ilerlemesi, travmatik yaralanma ve bazı tıbbi hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Uzman bir hekime danışmadan herhangi bir tedavi uygulanması doğru değildir. Doktorunuz teşhisi koyduktan sonra saç ekimi için gerekenler var ise işlemlere başlanabilir.

SAÇ EKİMİ NASIL YAPILMAKTADIR?

Gelişen ve değişen teknoloji sayesinde günümüzde yapılan saç ekimi operasyonları oldukça kolay bir hal almıştır. Acı ve ağrı seviyesi minimuma çekilen bu tedavi sayesinde artık saç ektirmek isteyenler de çekimser davranmıyor. Saç ekimi yalnızca bu alanın uzmanları tarafından yapılması gereken bir operasyondur. Özellikle tepede ve alında görülen açıklıklar kliniklerde steril koşullarda lokal anestezi yapılarak güçlü saç kökleriyle kapatılır. Ekim yapılacak olan bölgenin büyüklüğü tedavi süresini etkileyecektir. Saç ekim işlemi bittiğinde doktor tarafından önerilen süre dahilinde evden dışarı çıkmamak en iyisidir. Unutulmamalıdır ki saç ekiminden birkaç hafta sonra saçlarda dökülme başlaması normaldir. Güçlü saç köklerinden yeni saçlar çıkar ve sağlıklı bir görüntüye kavuşulur.

SAÇ EKİM YÖNTEMLERİ

Saç ekimi yapılırken temel iki metod üzerinden kişinin durumuna uygun olan yöntem baz alınarak tedaviye başlanır.

Foliküler Ünite Transplantasyonu ( FUT ) Yöntemi

Uygulanan bu teknik cerrahi bir işlemdir. Kişinin ense kısmından ince bir şerit halinde saç kesilir. Saça ihtiyaç olan bölgeye enseden alınan saç kökleri yerleştirilir. İşlem sonrası ensede yaklaşık 8 –15 cm arası iz kalır. Fut tekniği eski bir yöntemdir.

Foliküler Ünite Eksraksiyonu ( FUE ) Yöntemi

Bu yöntemin güncel olması sebebiyle artıları daha fazladır. Cerrahi iz FUE yönteminde yoktur. Kesi işlemi söz konusu değildir. Ense bölgesindeki saç kökleri tek tek alınır. Bu kökler nereye ekilecekse o bölgedeki kanallara transfer edilir.

Tedavinin başarılı olması isteniyorsa işlemler mutlaka bu işte deneyimli doktorlar tarafından yapılmalıdır. Yapılan saç ekiminin doğru sonuç vermesi tedavinin etkili olduğunu gösterir. Uygulanacak olan işlemler saç ve cilt yapısı gibi faktörlerden dolayı kişiden kişiye değişebilir.

SAÇ EKİMİNDE PRP (Platelet Rich Plasma)

Saç ekimi yapılırken kandan elde edilen PRP saç köklerine enjekte edilerek, köklerin daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde tutunmasını sağlar, var olan kökleri canlandırır. Ayrıca yine PRP içinde bulunan trombositlerden salgılanan büyüme faktörler saçın sağlıklı ve hızlı uzamasına da yardımcı olur. ın pıhtılaşmasına yardımcı olan hücrelerden PRP adıyla üretilen solüsyon ekilmiş olan saç köklerinin güçlü olmasını sağlar.

SAÇ EKİMİ YAPILMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kanın pıhtılaşma hızını bozacak olan ilaçların, bitkisel ürün ve çayların, bazı takviye vitaminlerin kullanılmaması gerekir. İyileşme sürecini sekteye uğratacak her şeyden kaçınılmalıdır. Özellikle alkol, sigara ve kafein içeren her şeyi bir süre tüketmemek isabetli bir karar olacaktır. Operasyondan önce saça jöle, sprey benzeri şekillendirici hiçbir ürün sürülmemesi de önemlidir.

SAÇ EKİMİ YAPILDIKTAN SONRA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Saç ekimi yapıldıktan sonraki süreçte kişiye çok fazla dikkatli olmak düşer. Özellikle yatarken sırt üstü yatması gerektiği tavsiye edilir.

Bir süre ağır egzersizlerin yapılmasından kaçınılmalıdır. Bunun sebebi aşırı terlemenin ve kan basıncını artırmanın önüne geçmektir.

Operasyondan hemen sonra araba kullanmak uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Saç ekimi yapıldıktan en az 3 gün sonra saç yıkanması önerildiği şekilde yapılır ve yıkama 10 gün boyunca hergün yapılır.

Yeni saçların hemen çıkması için sabırsızlanılmaması gerekir. Tedavinin sonuçlanması bazen 12-18 ayı bulabilir. İstatistik olarak bir süreden bahsedilse de saç kimi yapılan kişinin yaşı, genetiği ve yaşam tarzı yeni saçların çıkma süresini etkiler.

Hamam, sauna ve solaryum saç ekimi yaptırdıktan sonra gidilmemesi gereken yerlerdendir.

İşlemden sonra yeni çıkan saçlar doktorunuzun tavsiye ettiği süre aralığında kesilmemeli ve boyanmamalıdır.

Saç ekimi yapılan bölge güneş ışığından muhafaza edilmelidir.

Doktorun ameliyattan sonra önerdiği saç bakım ürünlerinin kullanılması ihmal edilmemelidir.

saç EKİMİ İçİn güncel fİyatlar

T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı resmi hastanelerin ve kliniklerinin internet sitelerinde saç ekimi fiyatlarıyla alakalı rakam belirtmeleri yasaktır ve bu kurala uymayan resmi kurum ve kuruluşlara cezai müeyyideler uygulanmaktadır. Ayrıca kliniğimizde saç ekimi ve fiyatlarıyla alakalı net bilgiler verilebilmesi için öncelikle hastanın muayene edilerek mevcut sağlık durumunu analiz edilmesi ve daha sonra da şikayetlerini ve beklentilerini dinledikten sonra saç ekimi ve planlamasına karar verilmesi gereklidir.

Muhsine Zeynep Yavuz Kliniği’ni ☏ +90 (212) 234 43 32 ✆ +90(530)1266449 telefon numaralarını kullanarak arayabilir ya da çevirim içi durumlarında canlı destek hattından “saç ekimi fiyatları ne kadar, saç ekiminde kampanyanız var mıdır, saç ekimi öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler, süreçler nasıl ilerliyor” vb. gibi tüm sorularınızı hasta danışmanlarına ileterek bilgi alabilirsiniz.

Ayrıntılı bİlgİ İÇİn BİZE ULAŞIN